PDA

View Full Version : Wrestle 1 6/14 Results



Shootkick Man
06-14-2015, 05:34 PM
WRESTLE-1 TOUR 2015 in Takasaki ~ Takasaki City Shakai Fukushi Charity Event, 6/14/2015 [Sun] 15:00 @ New Sunpia in Gunma

(1) Seiki Yoshioka vs. Hiroki Murase
◆Winner: Seiki (7:51) following the S.K (Sliding Kick).


(2) Gatoh Move Offer Match: Emi Sakura & Sayaka Obihiro vs. Makoto [REINA] & ‘kotori’
◆Winner: kotori (11:05) with the Morningstar on Sakura.


(3) TAJIRI vs. Kumagoro
◆Winner: TAJIRI (10:58) following a Buzzsaw Kick.

(4) Masakatsu Funaki & Jiro “Ikemen” Kuroshio vs. Minoru Tanaka & Jay Freddie
◆Winner: Funaki (11:30) following the Hybrid Blaster on Freddie.


(5) KAI & Shotaro Ashino vs. Masayuki Kono & Fuerza de Nero
◆Winner: Kono (11:25) following a Running Knee on Ashino.


(6) Yasufumi Nakanoue vs. Kohei Sato [ZERO1]
◆Winner: Kohei (9:45) with a German Suplex Hold.

(7) WRESTLE-1 Championship Prelude 6 Man Tag Match: Shuji Kondo, Kaz Hayashi & Hiroshi Yamato vs. Hideki Suzuki [FREE], NOSAWA Rongai & MAZADA
◆Winner: Hideki (15:47) following a Double Arm Suplex on Yamato.


(8) WRESTLE-1 vs DESPERADO 8 Man Tag Match: AKIRA, Manabu Soya, Ryota Hama & Andy Wu vs. Great Muta, KAZMA SAKAMOTO, El Hijo del Pantera & Punisher Big Brute
◆Winner: Hama (18:39) with the Ookido Press on KAZMA.


Upcoming shows…

“WRESTLE-1 TOUR 2015 OUTBREAK”, 6/18/2015 [Thu] 18:30 @ Korakuen Hall in Tokyo

() Kaz Hayashi & Minoru Tanaka vs. Seiki Yoshioka & Jay Freddie
() Hiroshi Yamato & Shotaro Ashino vs. NOSAWA Rongai & MAZADA
() Ryota Hama vs. Yasufumi Nakanoue
() KAI & TAJIRI vs. Masayuki Kono & Punisher Big Brute


() “new WILD order” Group Assessment 6 Man Tag Match: AKIRA, Manabu Soya & Kumagoro vs. 5th generation Black Tiger [FREE], Jun Kasai [FREEDOMS] & Hiroki Murase

(-) Road to KEIJI MUTO Special Single Match: Keiji Mutoh vs. Jiro “Ikemen” Kuroshio

(-) WRESTLE-1 Championship Match: [4th Champion] Hideki Suzuki (FREE) vs. [Challenger] Shuji Kondo
~ 2nd title defense.

“WRESTLE-1 TOUR 2015 DAYDREAM”, 6/20/2015 [Sat] 18:00 @ Futtsu City Sogo Shakai Taiikukan


() WRESTLE-1 vs DESPERADO Tag Match: Ryota Hama & Rionne Fujiwara vs. KAZMA SAKAMOTO & Punisher Big Brute
() Joshi Offer Match: SAKI vs. Sayaka Obihiro
() WRESTLE-1 vs Tokyo Gurentai: Hiroki Murase & Shotaro Ashino vs. NOSAWA Rongai & MAZADA
() Ichihara zo no Kuni presents Special Single Match: Andy Wu vs. El Hijo del Pantera
() Tokyo German Villahe presents Special 6 Man Tag Match: Kaz Hayashi, Shuji Kondo & Minoru Tanaka vs. Seiki Yoshioka, Yasufumi Nakanoue & Jay Freddie
() Roman no Mori-Kyowakoku presents Special Tag Match: KAI & TAJIRI vs. Masayuki Kono & Fuerza de Nero
() Mother Bokujo presents Special 6 Man Tag Match: Hiroshi Yamato, Masakatsu Funaki & Jiro “Ikemen” Kuroshio vs. AKIRA, Manabu Soya & Kumagoro